ПРО ТЕХНОЛОГІЇ

Працюючи за девізом «ми фарбуємо все», зрозуміло, що у своїх дослідженнях пройти повз фарбування скла ми не могли.

Скло, володіючи цілою низкою унікальних властивостей, насамперед можливістю створення різних оптичних ефектів, завжди було предметом інтересу фахівців у галузі будівництва, оздоблення інтер’єрів, виробництва меблів тощо. Фарбування скла відноситься до технології «обробка», завдання якої – підвищити художньо-декоративні властивості виробів. Вона дозволяє створити широку палітру різноманітних колірних рішень, що робить скло як оздоблювальний матеріал ще більш привабливим.

Всім відомі (див. розділ «Порошкове фарбування») переваги та переваги технологій полімерних порошкових покриттів.

Тому питанням фарбування скла порошковими термореактивними фарбами нині приділяється особлива увага. Провідними розробниками фарб виконані та продовжують вестися численні дослідження. І, незважаючи на досягнуті певні успіхи, прогалини у питаннях якості фарбування стали приводом для серйозної та здебільшого обґрунтованої критики. З розробкою та впровадженням нових модифікованих термопластичних фарб намітився помітний прогрес у галузі вдосконалення методів порошкового фарбування скла. Однак, за відносної привабливості, наявність у технологічних циклах досить складних установок поки що перешкоджає їх широкому практичному впровадженню. Проте, з гострої необхідності розв’язання цього завдання, можна стверджувати, що найближчим часом прогнозується суттєвий технологічний прорив у сфері застосування порошкових фарб для скла.

Ми вважаємо, що в першу чергу це буде пов’язане із термопластичними фарбами. Підставою для цього твердження є наш практичний досвід роботи з термопластичними фарбами.

Ми виявили, що при фарбуванні скла термопластичними фарбами, окрім гарної адгезії, готові вироби набувають нової властивості — безпеки, оскільки характер руйнування такого скла аналогічний триплексу. Порошкове покриття додатково виконує функції захисної плівки. Ми отримали зразки кольорового «фарбувального» триплексу (замість класичної плівки триплексної використовувався полімерний шар фарби). Отримані результати свідчать про перспективність цього напряму та вимагають подальшого теоретичного та практичного розвитку.

Тепер розглянемо альтернативні методи фарбування скла рідкими лакофарбовими матеріалами (ЛКМ).

Для цього існує кілька груп ЛКМ, перша – це фарби (емалі на основі керамідів) з випалом у печі при високих температурах, друга – це група акрилових та поліуретанових матеріалів повітряного сушіння. Вони можуть бути як водорозчинними, так і органічними розчинниками, що розбавляються.

У своїй роботі при фарбуванні скла ми використовуємо двокомпонентну поліуретан-акрилову фарбу. Аналіз результатів практичного застосування показав, що матеріали забезпечують хорошу механічну та хімічну стійкість, адгезію, мають велику гаму кольорових відтінків, можливе їхнє кольорування за системою RAL, а також непогана група спецефектів і, що важливо, відносно невисока вартість процесу фарбування. Ми виконуємо суцільне фарбування поверхні, а також використовуємо художні трафарети, які дозволяють отримувати повнокольорові малюнки будь-якої складності.

Нами розроблено та апробовано методику високопродуктивного сушіння зазначених матеріалів в ІЧ-печах

СУТЬ ПІДХОДУ У НАСТУПНОМУ: ПРОЦЕС НАГРІВУ фарбованого скла розбивають на два етапи:

  • сушіння;
  • термообробка.

Сушіння – видалення вологи, що знаходиться в різних зв’язках з матеріалом.

Термообробка – нагрівання матеріалу для активації хімічних реакцій.

З огляду на відмінності фізичної суті розв’язуваних завдань, використовується поетапний програмований режим роботи печі у якому виконується управління потужністю і, найголовніше, спектральним складом променистого потоку. При цьому, ми отримуємо ідеальну якість поверхні, що фарбується, з гарною адгезією. Повний цикл теплового експонування становить 20-25 хвилин. На фотографіях наведені приклади суцільного та фрагментарного фарбування. Нами було виконано фарбування фасадного та інтер’єрного скління готелю «Шахтар» м. Донецьк.

Окрім простого фарбування скла, безперервно зростає інтерес дизайнерів до створення на поверхні скла (і дзеркала) масштабних повнокольорових зображень. Існуючі способи нанесення високоякісного малюнка поки що не позбавлені недоліків і в силу складності використовуваних засобів мають обмежене застосування. Тому одна з цілей, що ми переслідуємо, полягала в тому, щоб показати можливість вирішення подібних завдань більш простими прийомами і засобами, на основі використання принципу сублімаційного термопереносу (див. розділ «Полімерне декорування»).

Розроблений комбінований спосіб формування зображення, який не вимагає накладання обмежень на розміри та конфігурацію поверхні, дозволяє формувати зображення на дзеркальній поверхні з прозорим або матовим фоном.

Експериментальна перевірка показала, що досягається при даному способі роздільна здатність на великих розмірах скла (2500×4000) відповідає максимуму візуального дозволу. На фото представлені зразки фарбування та декорування скла та дзеркал.

Практична сторона застосування розробленого способу передбачає поглиблене вивчення механізму формування зображення, розробку та оптимізацію параметрів обладнання. Ми готові надати всім зацікавленим пропозицію щодо обладнання для сублімаційного декорування скла.